راهکارها و خدماتراهکارها و خدمات

کمی تامل بفرمائید و لطفا سعی نمائید ابتدا به سوالات زیر پاسخ دهید :

• آیا هزینه واقعی خدمات و کالاهای خودتان را می دانید؟

• آیا هزینه واقعی فرآیندهای کسب و کار و فعالیت های خود را می دانید؟

• آیا می دانید چه فرآیندهائی یا تولید چه کالاها و خدماتی باید برون سپاری شوند و چه قیمت؟

• آیا می دانید کدام محصول، مشتری یا کانال یا نماینده سودآور هستند؟

• آیا می دانید به چه میزان فرآیندهای کلیدی کسب و کار شما بدون کاهش کیفیت، بهبود یابد یا ارزش افزوده بیشتری ایجاد کند؟

• آیا هزینه دقیق خدمات مشترک بین سازمانی (مشارکت سازمان شما و سازمانی دیگر) را می دانید؟

• آیا واقعا محصول یا سبد محصول مناسب را به مشتریان مناسب آن ارائه می دهید؟

• آیا فعالیت های ارزش افزوده و غیر ارزش افزوده خود را می دانید؟

• آیا می دانید که چگونه منابع را براساس عملکرد به طور موثر و موثر اختصاص دهید؟

و در نهایت،

• آیا می‌دانید هزینه عدم اطلاع دقیق از هزینه ‌ها چیست؟

اگر پاسخ مثبت است، تبریک می‌گویم اما کمی صبر بیشتری پیشه نموده و مطالعه را ادامه دهید ...

سوالات بالا و بسیاری از سوالات دیگر چالش برانگیز هستند که امروزه بسیاری از کسب و کارها باید با آن ‌ها مواجه شوند. هر سازمانی، اعم از عمومی یا خصوصی و دولتی یا بنگاه اقتصادی، در محیطی فعالیت می کنند که دائما با تغییرات بنیادین و مداوم روبرو هستند بنابراین حیاتی است که این سازمان ‌ها خودشان را مجهز به ابزارهای مدیریتی نمایند که به آن‌ ها اجازه ‌دهد با سرعت مناسب و متوازنی پیشرفت نمایند.

شاید شما بتوانید به بخش بودجه یا مالی خود مراجعه نموده یا به آنها دستور دهید و پاسخ بیشتر سوالات فوق را دریافت نمائید اما جالب توجه است که بدانید آنها هم در پاسخ این پرسش های کلیدی در زمان مناسب به مشکل برخورد خواهند نمود. مدیران مالی و بودجه ریزی قاعدتا باید کسانی باشند که بتوانند به این پرسش های کلیدی پاسخ مناسبی دهند اما اینطور نیست. گزارشات مالی، ترازنامه ها، گزارشات سود و زیان، اظهارنامه ها و اسناد مالی با ماهیت گزارشی و نتایجی همگی برای پاسخ به همه سوالات کلیدی فوق ناکافی هستند.

نکته کلیدی و راز این کمبودهای دستاوردی تکیه و تعصب روی مدیریت حسابداری است که همه اسناد خروجی بیان شده را ارائه می دهند. باید بدانیم که تفاوت عمده ای بین مدیریت حسابداری و حسابداری مدیریت است.

چرا به حسابداری مدیریت نیاز داریم ؟

    • ممکن است تائید کنید که در قالب مدیریت حسابداری، صورت ‌های مالی سازمان در درجه اول برای گزارش دهی و ارائه نتایج مالی مالی به ذینفعان بیرونی سازمان مانند وزارتخانه، سهامداران، بستانکاران تجاری، حسابرسان، هیات های حسابرسی دولتی و... ایجاد می‌شوند در حالی که هدف از استقرار حسابداری مدیریت در سازمان، ارائه اطلاعات و گزارش‌ ها و نتایج برای تصمیم‌ گیری مدیران در زمان و مکان مناسب و به مدیران داخلی سازمان برای بقاء، رشد و آینده سازمان است.

    • حسابداری مالی (مدیریت حسابداری) بر روی تراکنش های مالی تمرکز می‌کند که برای تولید صورت‌ های مالی آنهم با اطلاعات گذشته و به اصطلاح اطلاعات مرده و سپری شده استفاده می نماید در حالی که حسابداری مدیریت یک جهت گیری استراتژیک و یک جهت گیری برای آینده است که ابتدا به مدیران کمک می‌کند تا قبل از وقوع بحران یا مشکل یا ایجاد گلوگاه، آنها را تشخیص داده و پیش بینی نماید و دوم با تحلیل آینده نگری مالی، برآورد کارکردی و عملیاتی در اختیار مدیران قرار می دهد.

    • مدیران به منظور تصمیم ‌گیری موثر، به اطلاعات مالی و غیر مالی نیاز دارند. در حقیقت، داده ‌های غیر مالی، نقشهای اصلی در سازمان را به عهده دارند که در مدیریت حسابداری اغلب موارد آنها نادیده گرفته می ‌شوند چرا که بر جنبه‌ های خاص یک کسب‌ وکار تمرکز دارند که عمدتا مدیریت حسابداری صرفا جنبه مالی فعالیت های سازمان را در نظر می گیرد.

    • بالاخره اما نه آخرین نکته، به موقع بودن و ارتباط موثر در سازمان مهمتر از دقت عملکرد مدیران است. سیستم های بودجه ای و مالی و هوشمند باید بگونه ای طراحی و در اختیار مدیران سازمان قرار گیرند که به جای اینکه مدیران یک هفته وقت خود را معطوف به تدوین و ارائه اطلاعات منقضی شده کنند، قادر به تصمیم گیری در کوهتاترین زمان و بیشترین اثربخشی برای سازمان باشند.

حالا با توجه به این حقیقت که برنامه ‌ریزی، بودجه ‌بندی، مدیریت هزینه، مدیریت عملکرد و غیره، بخش ‌های اصلی مسئولیت شما و سایر مدیران در سازمان است، کافی است که بگوییم شرکت بهینه پردازان تازه ها رویکردی را در اختیار شما قرار می دهد که بتوانید بطور موثری :

    • تصمیم گیری مالی و عملکردی را در مقابل برنامه ریزی مالی انتخاب نموده و تصمیمات موثر سازمانی را تضمین نمائید.

    • جهت گیری استراتژیک و آینده را در مقابل تمرکز بر اتفاقات و رخدادهای گذشته انتخاب نموده تا آینده سازمان را بسازید.

    • به داده های عملیاتی با جنبه های مختلف در مقابل داده های صرفا مالی اتکاء نموده تا ابزار تصمیم گیری خود را تضمین نمائید.

    • به موقع بودن و ایجاد ارتباطات یکپارچه در سازمان را به دقت و عینیت داده ها و اطلاعات ترجیح دهند تا رعایت اولویت های سازمانی را تضمین نمایند.

و به طور خلاصه سیستم ها و راهکارهای بهینه پردازان تازه ها، با ارائه یک مدل منحصربفرد معماری سازمانی با نام مدل عمارت سازمانی، حسابداری مدیریت را در کنار مدیریت حسابداری در اختیار شما قرار می دهد.

 
راهکارها و خدمات